جمع بردارها به روش متوالی و روش متوازی الاضلاع

جمع بردارها - روش متوازی الاضلاع - درس در خانه

برای جمع بردارها دو روش اصلی وجود داره یکی روش بردارهای متوالی و دیگری روش متوازی الاضلاع. هر کدوم ازین روش ها در جای بخصوصی استفاده میشه و اینکه ما باید از کدوم راه حل کنیم ، به این بستگی داره که صورت مسئله رو چجوری داده باشن. من الان هر دو روش رو خیلی کامل سعی میکنم که براتون توضیح بدم….


آموزش  جمع بردارها به روش متوالی و روش متوازی الاضلاع

برای جمع بردارها دو روش اصلی وجود داره :

 1. روش بردار های متوالی
 2. روش متوازی الاضلاع

هر کدوم ازین روش ها در جای بخصوصی استفاده میشه و اینکه ما باید از کدوم راه حل کنیم ، به این بستگی داره که صورت مسئله رو چجوری داده باشن. من الان هر دو روش رو خیلی کامل سعی میکنم که براتون توضیح بدم.

روش اول : بردارهای متوالی

توی این روش ، صورت مسئله بردارها رو خودش برامون پشت سرهم کشیده. پشت سرهم یعنی اینکه وقتی یک بردار تموم میشه ، بردار دیگه از انتهای قبلی رسم میشه. به شکل های زیر دقت کنید.

جمع بردارها - بردار متوالی 1 - درس در خانه

در این شکل بردار های a و b  پست سرهم رسم شده اند. وقتی میخواهیم جمع بردارها رو بدست بیاریم ، فقط کافیه که توسط یک بردار ابتدای بردار اولی رو به انتهای بردار آخری وصل کنیم . مانند شکل زیر :

جمع بردارها - بردارهای متوالی 2 - درس در خانه

در دو شکل بالا بردار مشکی رنگ نشان دهنده ی جمع بردارها  a و b است.

روش دوم : متوازی الاضلاع 

فرق اساسی این روش با روش قبلی اینه که توی روش متوازی الاضلاع بردار ها رو باید از یک نقطه رسم کنیم. یعنی شروع هر دو بردار یکجا باشه. همون بردارهای بالا رو میخوایم از یک نقطه رسم کنیم. ببینید شکلش چجوری میشه :

جمع بردارها - روش متوازی الاضلاع - درس در خانه

در این شکل بردارهای a و b از یک نقطه رسم شده اند. برای پیدا کردن بردار حاصل جمع اونا ، باید یک متوازی الاضلاع بسازیم. فرض کنید این دوتا بردار، دوضلع یک متوازی الاضلاع هستند ، به نظر شما دو تا ضلع دیگه رو چجوری باید بکشیم !؟

من براتون توضیح میدم. شما باید از انتهای هرکدوم از بردارها ، خطی موازی با بردار دیگه رسم کنیم. این خط ها یه جایی همدیگه رو قطع میکنن. اگه نقطه شروع بردارها رو به همون جایی که خط ها همدیگه رو قطع کردن وصل کنیم. بردار بدست اومده برابر با حاصل جمع بردارها a و b هست. شکل زیر رو نگاه کنید تا متوجه بشد چی گفتم:

جمع بردارها - روش متوازی الاضلاع - درس در خانه

ازتون میخوام تا با دقت به بردارهای مشکی رنگ که توی روش بردارهای متوالی بدست اورده بودیم نگاه کنید. اگه متوجه شده باشید اون بردارهای مشکلی قبلی ، از لحاظ اندازه و جهت دقیقا مثل بردارهای مشکلی هستش که از روش متوازی الاضلاع بدست اومده. این یعنی اینکه فرقی نمیکنه شما از چه روشی جمع بردارها رو بدست بیارید ، در هر صورت جواب یکسان بدست می آید.پیشنهاد می کنم درس های زیر را مطالعه کنید:

امیدوارم که مطالب این درس براتون مفید باشه. در صورتی که سوالی دارید می توانید از بخش فرستادن دیدگاه آن را با ما در میان گذاشته و جواب سوال خود را در کمترین زمان ممکن (حداکثر 24 ساعت) مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 دیدگاه در “جمع بردارها به روش متوالی و روش متوازی الاضلاع”

 1. چگونه میتوان روش متوازی الاضلاع را در مورد بیش از دو بردار انجام داد؟؟

  1. اگر سه بردار به ما بدهند باید اول حاصل دو بردار را انجام بدهیم و بعد از آن حاصل جمع آن دو بردار را با سومین بردار جمع کنیم و در نتیجه جواب حاصل می شود

  1. در چه صورت از روش متولی و در چه صورت از روش متوازی الاضلاع استفاده میشه من اینو نمیدونممممم

  2. سلام من دوتا بردار دارم که یکی عمودی | است و یکی از اونها هم ➹ به این شکل است

   حالا گفته جمعش رو به صورت متوالی الا اضلاع پیدا کن
   من چجوری اینا انجام بدم؟

  1. خیر، از لحاظ برداری مجموع بردار طول و بردار عرض که نقطه شروعشان روی یک راس باشد، برابر با بردار قطری است که از همان نقطه شروع شده باشد.