دانلود رایگان نمونه سوالات امتحانی

حل معادلات جبری کسری با طرفین وسطین یا حذف مخرج ها و مخرج مشترک

حل معادلات جبری کسری - درس در خانه

منظور از حل معادله پیدا کردن مجهول است. برای حل معادلات جبری کسری روش های طرفین وسطین یا حذف مخرج ها و مخرج مشترک وجود دارد. در ادامه این روش ها را …


منظور از حل معادله پیدا کردن مجهول است. برای حل معادلات جبری کسری روش های طرفین وسطین یا حذف مخرج ها و مخرج مشترک وجود دارد. در ادامه این روش ها را توضیح می دهیم.

حل معادلات جبری کسری به روش طرفین وسطین

اگر معادله جبری کسری فقط ۲ کسر داشته باشد که یکی سمت چپ و دیگری سمت راست مساوی باشد، حل معادلات به روش طرفین وسطین مناسب است.

در این روش صورت هر کسر در مخرج کسر دیگر ضرب شده و مخرج ها را حذف می کنیم.

مثال: حل معادلات جبری کسری زیر را انجام دهید.

الف )

جواب : صورت کسر سمت چپ را باید در ۴ و صورت کسر سمت راست را در ۳ ضرب کنیم.


ب )

جواب : چون عبارت بعد از مساوی مخرج ندارد، به آن مخرج ۱ می دهیم. صورت کسر اولی را باید در ۱ و صورت کسر دومی را باید در ۴ ضرب کنیم.

حل معادلات جبری کسری به روش حذف مخرج یا مخرج مشترک

روش مخرج مشترک گرفتن برای کسرها رو بلدیم. برای معادلات کسری هم می توانیم همان کار را انجام دهیم. اما در معادلات کسری به مخرج کسرها پس از مساوی شدن احتیاجی نداریم. به همین دلیل، این روش را حذف مخرج می گویند.

در روش حذف مخرج برای حل معادلات جبری کسری ، عددی را که بر همه مخرجش ها قابل تقسیم باشد، پیدا می کنیم. این عدد را بر هر مخرج تقسیم کرده و جوابش را در صورت همان کسر ضرب می کنیم.

مثال: حل معادلات جبری کسری زیر را انجام دهید.
الف )

جواب : عددی که بر هر سه مخرج تقسیم می شود ، میتواند عدد ۳۰ باشد. این عدد را به شکل زیر در معادله ضرب می کنیم. بر مخرج هر کسر تقسیم می شود و جوابش در صورت همان کسر ضرب می شود.

ب )

جواب : عددی که بر هر سه مخرج قابل تقسیم باشد ، می تواند عدد ۱۲ باشد و شبیه مثال قبل انجام می دهیم. دقت کنید که علامت منفی قبل از خط کسری وسطی را هنگام ضرب کردن ، در نظر بگیرید.


پیشنهاد میکنم درس های زیر رو مطالعه کنید:

امیدوارم که مطالب این درس براتون مفید باشه. در صورتی که سوالی دارید می توانید از بخش ارسال دیدگاه آن را با ما در میان گذاشته و جواب سوال خود را در کمترین زمان ممکن (حداکثر 24 ساعت) مشاهده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 دیدگاه در “حل معادلات جبری کسری با طرفین وسطین یا حذف مخرج ها و مخرج مشترک”

  1. معدله خواست باشیم حل کنیم حتما باید xبگذاری این چیزی است که همه ی معلمان می گوین

    1. سلام اشتباه تایپی بوده. در اولین فرصت اصلاح خواهد شد